O autorze
Z wykształcenia psycholog. Swoją wiedzę wykorzystuje w pracy z singlami i parami planującymi małżeństwo. Jako matchmakerka - personalny doradca, wspiera w poszukiwaniach życiowego partnera. W pracy z parami, jako wedding plannerka, wspiera narzeczonych w każdym aspekcie przygotowań ślubu i wesela.

Organizatorka perfekcyjnych uroczystości. Profesjonalny doradca, pionierka i promotorka zawodów konsultanta ślubnego i matchmakera w Polsce.

Właścicielka Aspire - jednej z najbardziej doświadczonych i najdłużej działających agencji wedding plannerskich w kraju oraz Aspire Matchmakers - agencji specjalizującej się w konsultingu i profesjonalnym doborze partnerów.

www.aspire.pl
www.aspirematchmaking.pl

Rewolucji nie ma! Jest lepiej!

1 marca nastąpiła długo oczekiwana zmiana przepisów. Nareszcie prośba narzeczonych o to, by ich ślub odbył się poza Urzędem Stanu Cywilnego, nie może zostać z góry odrzucona.

Nowe zapisy w ustawie nie są żadną rewolucją. Śluby poza urzędem od wielu już lat są organizowane – sama mam na swoim koncie przynajmniej kilkadziesiąt takich realizacji. Jednak rzeczywiście, dotychczas było to trudniejsze do załatwienia. Dzięki zmianie przepisów, które weszły w życie z 1 marca, urzędnik USC musi wziąć pod rozwagę prośbę narzeczonych i jest zobowiązany do wizji lokalnej wskazanego przez nich miejsca ślubu.Nie spodziewajmy się, że to oznacza, że teraz można sobie pozwolić na każde szaleństwo. Jeśli uprawiacie ekstremalne sporty lub jesteście nudystami i marzy Wam się zawarcie ślubu w balonie, pod wodą, podczas skoku ze spadochronem lub na plaży pełnej Waszych nieodzianych niczym przyjaciół – nie nastawiajcie się na sukces. Nowa ustawa to raczej usankcjonowanie tego, co i tak już się dzieje, niż dopuszczenie czegoś zupełnie nowego.

Co tak naprawdę się zmienia? Przede wszystkim, i to chyba najważniejsze, urzędnik na pytanie o to, czy możemy zorganizować ślub poza USC, nie może odpowiedzieć „nie, bo nie”. Ma obowiązek rozważyć propozycję narzeczonych i dokonać wizji lokalnej miejsca, w którym chcą się pobrać. Przepisy określają jednak, jakie cechy musi spełniać wskazane przez narzeczonych miejsce, aby urzędnik mógł wyrazić zgodę na ślub właśnie tam.
A zatem, jakie ma być? Musi być godne i bezpieczne. Trzeba zapewnić godność urzędu i bezpieczeństwo i komfort wszystkich uczestników uroczystości zawarcia małżeństwa. Bądźcie przygotowani na to, że gdziekolwiek brać ślub będziecie, musicie zapewnić stolik, krzesła, oznaczenia państwowe („orzełka”), musicie siebie i urzędnika osłonić przed deszczem, wiatrem, hałasem, wszelkim niebezpieczeństwem. No i oczywiście, przygotujcie się na wyższą opłatę. Ślub poza USC będzie kosztować 1000 zł.

Trwa ładowanie komentarzy...